Metro inşaatında patlama

16 Temmuz 2010 'den

İzmir'de inşaatı devam eden metro kazı çalışmaları sırasında, tünel çıkışındaki hava tankında sıkışma yaşanması nedeniyle meydana gelen patlamada 2 işçi öldü, 4 işçi yaralandı.

İzmir- Konak ilçesi Hatay semti 114 Sokak'ta tünel çıkışında bulunan, metro tünellerine oksijen sağlayan hava kompresör tankında, gaz sıkışması nedeniyle patlama oldu. Asayişten Sorumlu İzmir Emniyet Müdür Yardımcısı Ali Yıldırım, işçilerden Raşit Topal (40) ile Ahmet Ertekin'in (29) olay yerinde öldüğünü, Erkan Asal (23), Hakan Topal (25), Ökkeş Yıldız (24), Fatih Demirer'in (53) yaralandığını bildirdi. Yıldırım, yaralılardan Topal ile Yıldız'ın Atatürk Eğitim ve Araştırma, Demirer ile Asal'ın Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine kaldırıldığını kaydetti.
Bu akşam yapılması planlanan Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantısından, patlamanın duyulması üzerine ayrılan ve kaza bölgesine gelen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, hava kompresör tankında patlama olması sonucu iş kazasının meydana geldiğini belirterek, ''Yüklenici firmanın 2 elemanı öldü, 4 yaralı var'' dedi.
Kimsenin iş kazası olmasını istemediğini bildiren Kocaoğlu, şunları söyledi:
''Hepimizin bildiği gibi iş kazaları fabrikalarda, iş yerlerinde olabiliyor. Maalesef önleyemiyorsunuz. Metro tüneline hava kompresör tankının dışarıdan hava vermesi gerekiyor. İçeride oksijen olması gerekiyor. Bu kompresör de o işi yapıyor. Patlama nedeni teknik olarak inceleniyor. Çıkacak teknik rapordan sonra neden belli olacak. Metro tünelinde hiç göçük yok. Olay yok. Vatandaşların binalarında zarar, camlarında kırılma var, bunlar telafi edilir.''

Kocaoğlu, olay yerinde vatandaşlarla da görüştü ve sakin olmalarını istedi.
Patlamanın yaşandığı sokağa basın mensupları alınmazken, sokakta bulunan bazı binaların duvarlarında çatlaklar oluştuğu, camlarının kırıldığı gözlendi. Mahalle sakinleri patlama nedeniyle korkulu anlar yaşarken, arkadaşları ölen bazı metro işçilerinin fenalık geçirdiği gözlendi.
Karabağlar Belediye Başkanı Sıtkı Kürüm de olay yerine gelerek, yetkililerden bilgi aldı.
İzmir Emniyet Müdürlüğü Olay Yeri İnceleme Ekipleri de bölgede çalışma yapıyor.
Ölen iki işçinin cenazesi, savcının incelemesini tamamlamasının ardından İzmir Adli Tıp Kurumuna gönderildi.

NE OLMALIYDI DA BU TANK PATLAMAMALIYDI:

Kazan'nın Periyodik olarak yılda bir kontrol edilmiş olması yasal zorunluluk ama bu tip yerlerde kontrollerin daha sık yapılması hayati önem kazanmaktadır. Bu bakımdan risk değerlendirmenin ne kadar önemli olduğunu bu kaza bize bir kez daha ikaz vermektedir. Bilgin Candemir
Yazı http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=158258 den alınmıştır