29 MART 2006

Arcelor'dan Gebze'de iş güvenliği dersi

Dünyanın en büyük çelik üreticilerinden olan ve Oyak ile birlikte Erdemir'e ortaklığı gündeme gelen Fransız Arcelor Group, global ölçekte 700 endüstriyel sanayi tesisinde olduğu gibi Gebze Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren Uginox Paslanmaz Çelik Tesisleri'nde de "Sağlık ve çalışma Güvenliği' adı altında etkinlik gerçekleştirdi
29.03.2006

Arcelor'un yan kuruluşu olan Ugınox CEO'su Payet Guspard, işyerlerinde birçok risk bulunduğunu ancak bu risklerin basit bazı önlemlerle giderilebileceğini, bu konuda grubun önemli mesafeler katettiğini söyledi.

Gebze Organize Sanayi Bölgesi Genel Müdürlüğü konferans salonunda gerçekleştirilen toplantıda, Ugınox CEO'su Payet Guspard, şirket genel müdürü Hasan Tugay ile firmanın müdür ve diğer çalışanları hazır bulundu. Etkinliğe, Fransız Arcerol Group CEO'su Guy Dole ile Arcelor Paslanmaz Group Başkanı Jean Gilet video konferansla katıldı.

Toplantıda konuşan Payet Guspard, Arcelor Group'un 29 Mart'ı "Sağlık ve Güvenlik Günü' olarak kabul ettiğini, Türkiye'ye ilk geldiği yıllarda çalışanların "Bana bir şey olmaz' anlayışıyla kask ve eldiven takmadıklarını, fakat bugün çalışanlara baktığında bunda büyük ilerleme kaydedildiğini anlattı. Arcelor Group'un tüm kuruluşlarında güvenliğe büyük önem verildiğini de belirten Guspard, bugün işyerlerindeki kaza riskinin, özel yaşantıda ve evlerdeki risklerden daha aza indirildiğini belirterek bundan örnekler de verdi. Guspard, Fransa'dan bir örnek vererek, "Bugün Fransa'da elektrik çarpması, ağaçtan düşme gibi ev kazalarında yılda yaklaşık 12 bin kişi ölüyor. 5-6 bin kişi de yollarda ölüyor. Bu ölümler alkollü ya da uyuşturucu kullanan sürücülerden kaynaklanıyor. işyerlerindeki kazalarda ölenlerin sayısı ile 600-700 civarında" diyerek işyeri dışındaki yaşama da işyerindeki kadar dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.

Ugınox Genel Müdürü Hasan Tugay da konuşmasında, sadece çevreye değil herkese karşı sorumlulukları bulunduğunu belirterek, iş güvenliğinin öneminin sadece üretimi arttırmak olmadığını, kişinin kendi kendine verdiği değeri de gösterdiğini belirtti. Hasan Tugay, iş güvenliğini tehlikeye atan en büyük yaklaşımın ise "Bana bir şey olmaz' yaklaşımı olduğunu söyledi. Bu günü de iş güvenliği ve sağlık konusuna dikkat çekmek amacıyla düzenlediklerini, sadece bir günden ibaret olmadığını belirtti.

Toplantıda ayrıca Arcelor Group CEO'su Guy Dole'nin video konferansı da izlendi. çalışanlarına seslenen Dole, sağlık ve güvenliğin, kişinin gerek organizasyon, gerekse icra seviyesinde, görevlerinin ayrılmaz bir parçası olduğunu hatırlattı. "Hiçbir şey sağlık ve güvenliğin önüne geçemez" diyen Dole, tüm partnerleri arasında sağlık ve güvenliğin Arcelor'un temel hedefi olduğunu hatırlattı.

Yine video konferansla çalışanlara Arcelor Paslanmaz Çelik Group Başkanı Jean Gilet de emniyet ve iş güvenliğinin kendileri için de bir öncelik olduğunu belirterek, "Bu alanda gelişme sağlamak mükemmelliğe ulaşmamızda anahtar noktadır. Bu öncelik, üstünden taviz verilemez bir önceliktir. Gelişmemiz gerçektir, cesaretlendiricidir, ancak mükemmel olmaya açıktır" dedi.

Konuşmaların ardından Kaya Halat ve işgüvenliği Ekipmanları firmasının eğitmenleri tarafından, toplantıyı izleyenlere özel olarak kurulan çelik iskelelerde yüksekte çalışma ve alınması gereken önlemler konusunda uygulamalı gösteri gerçekleştirildi.