İşçi çadırlarında yangın faciası: 11 ölü
 İst.-Esenyurt'ta bir inşaat şantiyesinde işçilerin kaldığı çadırların 3'ünde çıkan yangında 11 işçi hayatını kaybetti. Yangınla ilgili şantiye şefi dahil 11 kişi gözaltına alındı.

ntvmsnbc ve Ajanslar Güncelleme: 11:15 TSİ 12 Mart.2012 Pazartesi  

İSTANBUL - Esenyurt Güzelyurt Mahallesi 6. cadde üzerindeki bir inşaat şantiyesinde işçilerin kullandığı 3 çadırda henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı.
Dün akşam 21.00 sularında gelen ihbar üzerine olay yerine çok sayıda itfaiye ekibi ve ambulans gönderildi.
Müdahale sonucu söndürülen yangında inşaatta çalışan 11 işçi, yatakhane olarak kullanılan çadırlarda yanarak ve dumandan etkilenerek hayatlarını kaybetti.
Olayla ilgili açıklama İstanbul Valiliği'nden geldi:
''Esenyurt İlçesi Güzelyurt Mahallesi 12. Cadde üzerinde bir alışveriş merkezinin inşaatına ait işçilerin kaldığı şantiye çadırlarından 3'ünde saat 21.10 sularında meydana gelen yangın neticesinde 11 işçimiz hayatını kaybetmiştir. Olayda yaralanan olmamıştır.
Olay yeri incelemesi, savcılık makamı nezaretinde Emniyet ve İtfaiye tarafından yürütülmekte olup, yangının çıkış nedenine ilişkin inceleme devam etmektedir.'' Yangınla ilgili şantiye şefi dahil 11 kişi gözaltına alındı.
'200 İŞÇİ KALIYOR'
Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu da, yangının çıktığı şantiyede 200 işçinin kaldığı bilgisini verirken, yangının çadırların mutfak bölümünde çıktığını söyledi.
'ELEKTRİK KONTAĞI MI?'
Olay yerinde cumhuriyet savcısı, itfaiye ve polis ekipleri inceleme yaparken, yangının elektirik kontağından çıkmış olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor. İşçilerin ağırlıklı olarak çalışmak için şehir dışından geldikleri ve şantiyenin bir süpermarket inşaatına ait olduğu gelen bilgiler arasında.
'BAKANLIK MÜFETTİŞ GÖNDERDİ '
Öte yandan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, yangınla ilgili ''hem sosyal güvenlik ve rehberlik bakımından hem de iş teftişi bakımından'' inceleme başlattı. Konuyla ilgili görevlendirilen müfettişler olay yerine gönderildi.
'İŞVERENİN GÖREVİ SAĞLIKLI BİR ÇALIŞMA ORTAMI SAĞLAMAK'
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ise, sabah 8 sularında bakanlık yetkililerinin olay yerine ulaştığını, kendisinin de bugün olay yerine gideceğini ve tüm iddialar incelenmekte olduğun söyledi.
“İşçilerin çalıştıkları yerle kaldıkları yer de bütünlük arz eder. İş kanunumuz ve mevzuatımız bunu öngörmektedir” diyen Bakan, Türkiye’nin müstakil bir iş güvenliği yasasına kavuşmak zorunda olduğunu vurguladı Kimin sorumluluğu varsa bunun hızla değerlendirileceğini belirten Çelik, “Her işverenin görevi sağlıklı bir çalışma ortamının teminidir” şeklinde konuştu.


Kaynak haber:http://www.ntvmsnbc.com/id/25329473/