haber: www.MUHASEBETURK.org ORiJiNAL HABER iCiN TIKLAYIN

Gerçek ücret üstünden prim ve vergi ödemeyen işveren hapis riski üslenir - 11 Kasım 2011 Ekrem SARISU

Halis BAŞAK - Soru: 1 Temmuz 2006 tarihinde uzun yol şoförü olarak işe başladım. Taktir edersiniz ki, çalışma saatlerimiz sınırların ötesinde. Sigorta ödemem asgari ücret ten ödeniyor. Mesaimiz yok deniyor. Ve zam beklendiği gibi değil. Bu durumlar karşısında 3646 gün prim ödemişliğim var. Ve tazminatımı almak üzere işten ayrılmak istedim. Fakat işveren tarafından oyalanıyorum. Ne yapmalıyım? Aydınlatırsanız sevinirim.

Cevap: 3600 günden fazla prim ödemeniz olduğundan, ilk defa sigortalı olduğunuz tarih üstünden 15 tam yıl geçmişse, başka bir ifadeyle 15 yıl sigortalılık süreniz varsa,  kıdem tazminatınızı alarak işinizden ayrılabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken, bulunduğunuz yerdeki Sosyal Güvenlik Kurumu il veya merkez müdürlüğünden alacağınız “ kıdem tazminatı alabilir” yazısını işverene ibraz etmekten ibarettir.

Bu yazıyı işverene ibraz ettikten sonra işveren kıdem tazminatınızı ödeyecektir. Şayet ödemezse, işverene ücretinizin asgari ücret üstünden gösterildiği, fazla çalışma ücretlerinizin ödenmediği gerekçesiyle şikâyet hakkınızı kullanacağınızı belirtin. İşveren şikâyeti duyunca ödemeyi yapacaktır. Çünkü, gerçek ücretle, üstünden prim ve vergi ödenen ücretin farklı gösterilmesi bile, işverenin 18 ay ile 3 yıl arasına hapis cezası alma riski içeriyor.